Türk Telekom, 81 İlde Fiber Devrini Başlatıyor


Türk Telekom, internette yüksek hız ve yüksek kapasite sağlayan fiber teknolojisini hanelere götürmek üzere 81 ilde aynı anda çalışma başlattı. Halen 730 bin haneye fiber optik sistemle internet erişimi sağlayan Türk Telekom 2012 sonuna kadar 3.3 milyon haneye fiber optik altyapıyla ulaşmayı hedefliyor. -Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt 2012 yılını atılım yılı olarak ele aldıklarını belirterek “Türkiye’nin fiber özlemini bitireceğiz ve tüm Türkiye’yi fiber optik ağlarla öreceğiz. Dijital uçurumu ortadan kaldıracağız” dedi.

İSTANBUL (ANKA) – Türk Telekom, internette yüksek hız ve yüksek kapasite sağlayan fiber teknolojisini hanelere götürmek üzere 81 ilde aynı anda çalışma başlattı. Halen 730 bin haneye fiber optik sistemle internet erişimi sağlayan Türk Telekom, 2012 sonuna kadar 3.3 milyon haneye fiber optik altyapıyla ulaşmayı hedefliyor. Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, Türk Telekom olarak 2012 yılını teknolojide ve yatırımda atılım yılı ilan ettiklerini belirterek, “Müşterilerimiz internete erişimde hem hız, hem kapasite hem de hizmet kalitesinde artış istiyor. Biz de bunu fiber optik teknolojiyi tüm Türkiye’ye yaygınlaştırarak yapmakta kararlıyız. Türkiye’nin fiber özlemini bitireceğiz ve tüm Türkiye’yi fiber optik ağlarla öreceğiz. Sadece karlı değil karlı yerlerde de olacağız. Dijital uçurumu ortadan kaldıracağız” dedi.
Düzenlenen basın toplantısında konuşan Gökhan Bozkurt, Türk Telekom’un geçen 6 yılda fiber optik altyapı yatırımları da dahil yaklaşık 10 milyar TL konsolide yatırım yaptığını, sadece 2011 yılında yapılan yatırımın son rakamlarla 2.2 milyar TL olarak gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, “Türkiye’nin internette fiber teknolojiye tümüyle geçiş sürecini hızlandırmak ve bu hedefe 2015 sonuna kadar ulaşmak istiyoruz” dedi. Bozkurt, “Türk Telekom olarak 2012 yılını geniş bant alanında pazara yepyeni ürünler ve teknolojiler sunacağımız bir yıl olarak planladık. İnternet kullanımının yaygınlaşmasında büyük rol oynayacak ve geniş bant pazarını genişletmeyi hedefleyen Lokum hizmetinin ardından şimdi de Türkiye’nin her köşesindeki fiber özlemini bitiriyor ve 81 ilde hanelere fiber hizmetini başlatıyoruz” diye konuştu. Bozkurt, Türk Telekom’un Türkiye içindeki fiber optik altyapısının 150 bin 600 kilometre, dünyadaki fiber optik kablo uzunluğunun da 177 bin 600 kilometreye ulaştığını söyledi.

-SAATTE BİN 500 HANEYE FİBER ERİŞİM-

Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay ise toplantıda yaptığı değerlendirmede, Türk Telekom’un sadece 2011 yılında 17 bin 600 kilometre fiber optik kablo döşediğini, toplam uzunluğun da 150 bin 600 kilometreye çıktığını ve Avrupa’da fiber optik uzunlukta üçüncü sırada olduklarını belirterek, “Türk Telekom olarak 20 yıldan bu yanadır fiber optik altyapıya yatırım yapıyoruz. Fiber optikte işin önemli kısmını, şehirleri, caddeleri, sokakları yani zor tarafını tamamladık. Şimdi fiber optik kabloyla interneti evlere, işi yerlerine kadar taşıyacağız. Erişim fiberinde Türkiye’nin yüzde 80′ini,transmisyon fiberinde ise yüzde 85′ini Türk Telekom altyapısı oluşturuyor. Rakiplerimize kıyasla 2011′de 1.5 kat daha fazla bu alana yatırım yaptık. Şu anda ev ve işyeri olarak 730 bin haneye fiber optik kabloyla internet hizmeti götürüyoruz. Bu yıl fiber optik kablonun ulaştığı hane sayısını da 3 kat artıracağız. 2011′de saatte 9 kilometre uzunluğunda fiber optik kablo döşedik. Hane sayısı olarak da saatte 520 haneye ulaştık. 2012′de bu sayıları üç kat daha arttırmayı ve saatte bin 500 haneye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Atalay, Türk Telekom’un fiber optik altyapının olduğu yerlerde internet erişimi hızının çok yükseleceğini söylerken, mevcut bakır kablo erişiminde de hızlı internet hizmetinin aynen süreceğini hatırlattı.

-FİBER İNTERNETE GEÇENLER HİÇBİR ÜCRET ÖDEMEYECEK-

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan da yaptığı konuşmada, 2005′ten bu yana kurumsal müşterilere hızlı internet hizmeti götürdüklerini belirterek, “Bankalar başta olmak üzere kurumsal müşterilere zaten uzun zamandır 10 Megabite(MB) kadar hızda internet hizmeti götürüyorduk. Şimdi sıra hanelere fiber optikle internet hizmetini yaygınlaştırmakta. Bu yılki hedefimiz 3 milyon haneye ulaşmak. Fiber optik internetle yüksek çözünürlüklü(HD) görüntü almak ve yüksek kalitede TV izleme şansı ortaya çıkacak” dedi. Mevcut ADSL abonelerinin fiber optik internete geçişiyle ilgili bilgi veren Demircan, “Fiber internet altyapısının bulunduğu lokasyonlarda ADSL müşterilerimiz talep ettikleri fiber internet paketine geçiş yapabilecek ve geçiş ücreti ödemeyecekler. Mevcut ADSL abonelerinin fiber optik internete geçişlerinde parasal anlamda hiç bir şey değişmeyecek. Fiber internet tecrübesini hiçbir ücret ödemeden yaşamaya başlayacaklar. Çünkü fiber internet paketine geçiş ücreti yok. Nakil ücreti yok, mevcut paket ücretlerinde hiçbir değişiklik olmayacak. Hatta kampanya kapsamında bir paket kullanıyorsalar bile bu avantajlarını sürdürebilecekler. Kısaca ADSL kullanıcılarının hayatında hızlı ve kaliteli hizmet almanın dışında hayatlarında hiçbir değişikli gündeme gelmeyecek. Fiber optik internet ile hızı 8 MB’den 24 MB’ye yükselteceğiz. Mevcut internet servis sağlayıcılar (İSS) müşterilerine çok daha geniş seçenekte paketler sunabilecekler” dedi.
Bu uygulamayı 81 ilde aynı zamanda başlattıklarını söyleyen Erem Demircan, “Bu dönüşümü 81 ilde çok süratli bir şekilde başlatıyoruz. 81 ilin tümünde hiçbir fiyat farkı ödemeden fiber optik internete geçmiş olacaklar. Fiber optikle beraber modemlerin değişmesi gündeme gelecek. Bu konuda da İSS kuruluşlar uygun paketler sunacaklar” dedi