adsl’e nasıl şifre konur


adsl’e nasıl şifre konur

Adsl modeminizin kablosuz erişim sistemine şifre koymazsanız modeminizin kablosuz erişim sinyallerinin vardığı her noktadan internet erişimi şifresiz olarak sağlanır.

Kendi eviniz içerisinde sorun olmasa da modeminizin marka model ve özelliğine göre kablosuz sinyalleriniz binanızda 1 - 3 kat mesafeye ulaşabilmektedir.

Yani teorik olarak 6 tane komşunuz da sizin modeminize erişebilir ve internete girebilir demektir.

Bunu engellemek için modeminize kablosuz şifresi koyma nız gerekmektedir.

adsl’e nasıl şifre konur ? derseniz modeminizin kullanma klavuzundaki kablosuz güvenlik adımını takip etmeniz gerekecektir.

Modem marka ve modellerine göre değişiklik göstermekle beraber genellikle modem yönetim ekranında  kablosuz / wireless bölümünde güvenlik / security sekmesi altında bulunur.

burada WPA , WPA2 yada WEP şifrelemeyi seçerek 8 – 13 karakter arası küçük büyük harf ve rakamları içeren kolay tahmin edilemeyecek bir şifre belirleyiniz.

Şifrenizi belirlerken yalnızca latin harfleri ve rakamları kullanınız boşluk türkçe harf ve noktalama işareti kullanmayınız.

Daha sonra modeminizi kaydederek şifrenizi hemen aktif edebilirsiniz.

Unutmayınız ki modeminizin şifre ayarını yaparken kablo ile bağlanmanız gereklidir, çünki kablosuz bağlantınız şifre koyduğunuz için kopacaktır.

Modem ayar değişikliklerinizi tamamen kendi sorumluluğunuz ile yaptığınızın bilincinde olup bu konuda telekom / intenet operatör şirketi dahil kimsenin bir sorumluluğu olmadığını unutmayınız, Emin olmadığınız işlemi yapmayınız.