adsl ve telefon kapatma


adsl ve telefon kapatma

adsl ve telefon kapatma işlemleri Türk Telekom Müdürlüklerinden yapılabilmektedir.

Kapatma işlemleri için bireysel hatlarda hat sahibinin şahsen müracatı zorunludur.

Kurumsal hizmetlerde adsl ve telefon kapatma işlemleri için şirket imza yetkilisinin şahsen müracatı zorunludur.

“adsl ve telefon kapatma” başvurularında Bireysel hatlarda nüfus cüzdanı yada muadil resmi belge , şirket hatlarında şirket vergi levhası , imza sirküleri  , kuruluş gazetesi , faaliyet belgesi , yetkili kimlik fotokopisi beyanı zorunludur.

Tüm belgeleri tam olarak yanınıza almadan Türk Telekom müdürlüğüne boş yere gitmemenizi tavsiye ederiz , adsl ve telefon kapatma işleminiz yapılmayacaktır.

tüm belgeler tam olarak adsl ve telefon kapatma işlemi için Türk Telekom a müracatınızı takiben 7 iş günü içerisinde hizmetiniz sonlandırılacaktır.

Geçmiş dönem maddi sorumluluklarınızın tamamının devam edeceğini ve tüm faturaların adsl ve telefon kapatma işlemini takiben ödenmesi gerektiğini unutmayınız.

Ayrıca adsl ve telefon kapatma yapılan hatlar ile ilgili taahüt , kampanya ve cihaz alımlarınız sebebi ile vermiş olduğunuz taahütleri yerine getirmemeniz koşulunda taahütden cayma prosedürü uygulanacağını ve tarafınıza sunulan indirimler , promosyonlar ve cihaz bedellerinin tamamının alınabileceğini unutmayınız.

adsl ve telefon kapatma işlemi sırasında geçmiş dönem kampanya taahüt ve cihaz alımlarınızın tamamını dikkate alarak hareket ediniz ve adsl ve telefon kapatma işlemi esnasında kontrol ederek işlem yapınız.

adsl ve telefon kapatma yerine hat dondurma işlemini de düşünebilirsiniz yılda 90 gün adsl dondurma hakkınız bulunduğunu hatırlatırız.

adsl ve telefon kapatma